Kutatási tevékenységünk a strukturált, félig-strukturált és szabad szöveges formában rögzített adatokon alapuló gépi tanuló algoritmusok fejlesztésre fókuszál. Célunk olyan új adatalapú gépi tanuló algoritmusok fejlesztése, amelyek hatékonyan képesek kiaknázni és értékes információvá alakítani az exponenciálisan növekvő adatvagyonban rejlő rejtett információkat.
A kutatólaboratórium számos irányban folytat elméleti kutatásokat. A diszkrét matematikai modellek – elsősorban gráfok (hálózatok) és hipergráfok – strukturális és extremális vizsgálata mellett a kombinatorikus problémák algoritmikus (idő-) komplexitását, diszkrét optimalizálási feladatok approximálhatóságát, valamint on-line ütemezések versenyképességi arányát tanulmányozzák.
Az operációkutatás a modern döntéstámogatás legfontosabb támasza. Az Operációkutatási Kutatólaboratórium fő célkitűzése ennek a viszonylag új tudományágnak az alkotó művelése. Az operációkutatás a matematikán és számítástudományon alapul.
A kutatások főként olyan egész és vegyes egész matematikai programozási feladatok osztályaival foglalkoznak, amelyek összetett folyamatok és rendszerek elemzését, tervezését, optimalizálását és döntéstámogatását szolgálják. Az alkalmazások köre a sejten belüli folyamatoktól, az ipari gyártó rendszereken át, a teljes ellátási láncok vizsgálatáig terjed. Az elméleti hátteret a folyamatok koncepcionális tervezéséhez a P-gráf módszertan, az ütemezéséhez és erőforrás allokációjához részben az S-gráf módszertan adja. Mindkét módszertan a csoportot alapító Friedler Ferenc professzor nevéhez kötődik. A módszertanok a teljes alkotó folyamatot – matematikailag bizonyítottan helyes módon – szoftveresen támogatják a feladat megfogalmazásától, a modellezésen és modellelemzésen át, egészen a legjobb megoldások gyakorlati értelmezéséig. A csoportban kidolgozott szoftverek nem csak garantálják a gyakorlati feladatok legjobb megoldásainak generálását, de futási időben is versenyképesek piacvezető optimalizáló szoftverekkel.